Arabanızın renk ve modeli, kişiliğinizi gösteriyor

Kimi için ihtiyaç, kimi için lüks, kimi için hayal, kimi için de iş olan ’’arabalar’’, modelleri ve renkleriyle kullanıcısının davranış biçimi, kişilik yapısı ve yaşam anlayışını gösteriyor.

Araba modelleri ile davranış biçimleri üzerine yapılan araştırmaya göre, kadınlar arabanın kendisini daha rahat ve özgür hissetmesine katkı verdiğini belirtirken; erkekler arabayı sosyal ve ekonomik statü olarak kabul ediyor.

Modellerde lüks ve sedan arabaları prensipli ve çalışkan; lüks hatchback arabaları güven ve kontrol hissini farklı olma ve fark edilme güdüsünü tatmin etmek isteyenler ve station-lüks minibüsleri ailesine düşkün kişiler tercih ediyor. Araba beyaz renk duygusal, ailesine önem veren, özellikle toplumsal kurallara dikkat eden, kendisiyle barışık, ilgi ve saygı bekleyen kişilerin; siyah ise kısmen muhalif, gizemi seven ama bir o kadar da karizmatik kişilerin beğenisini gösteriyor.

Uluslararası Psikologlar Derneği Başkanı, Psikolog ve Refleksoloji Uzmanı Halil Tabur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, arabaların yüzyılı geçen bir serüvene sahip olduğunu ve zaman içinde model, güç ve kalite açısından hızlı bir değişim geçirdiğini söyledi.

Arabaların hayatın ayrılmaz parçası haline geldiğini, özellikle erkek çocuklarının erişkinlikte hatırladığı ilk oyuncağının araba olduğunu dile getiren Tabur, ’’Arabalar yetişkinler için oyuncak mıdır bilinmez ama dünyalarında çok önemli yeri olduğu kesindir’’ dedi. Tabur, ’’At, avrat, silah’’ sözünün eski olsa da hala geçerliliğini koruduğunu dile getirerek, ’’Avradın bugünkü karşılığı kadın olmuştur. Silah, para yerine geçerken kimisi için eğitimdir ama herkes atın yerini arabanın aldığını bilir’’ diye konuştu.

-ABD ile İngiltere güç-gösteriş, İtalya ve Fransa tasarım düşkünü-

Halil Tabur, bürokrasi içinde görev yapan, devleti temsil eden kişilerin mevkilerine göre ağır lüks zırhlı araçlara binerken, gençlerin çoğu zaman spor lüks bir arabaları tercih ettiğini; spor lüks arabaları zengin ama yaşı ilerlemiş kişilerin, toplumsal bakıştan çekindikleri için tercih etmediklerini ifade etti.

Araba tercihlerinin ülkelere göre de değişebildiğini anlatan Tabur, araştırmalara göre ABD ile İngiltere güç ve gösterişe yönelik yatırım yaparken, Japonya ve Almanya lüks meraklısı, İtalya ve Fransa’nın ise tasarım ve dizayn düşkünü olduğunu söyledi.

-Erkekler, arabayı sosyal ve ekonomik statü olarak görüyor-

Uluslararası Psikologlar Derneği tarafından, araba tercihleri ve insan davranışlar arasındaki bağlantıya ilişkin 100 bayan ve 100 erkekle araştırma yapıldığını anlatan Tabur, araştırmanın 18-40 yaş arası şehirli kişilerle yüz yüze gerçekleştirildiğini belirtti. Tabur, görüşmenin farklı sosyo ekonomik düzeydeki kişilerle yapıldığını ifade etti.

Tabur’un verdiği bilgiye göre araştırmada, arabanın kadın ve erkek için farklı anlamlar taşıdığı ortaya kondu. Her 100 bayandan 81’i yanından geçen lüks bir spor arabaya dikkatli baktığını ifade ediyor. Her 100 bayandan 93’ü arabayı erkeğin sosyo ekonomik gücünün göstergesi olarak görüyor.

Araştırmaya katılan her 100 bayanın 72’si arabanın kendisini daha rahat ve özgür hissetmesine katkıda bulunduğunu belirtiyor. Yine bayanların gözdesi araba marka ve modelleri, erkeklerin gözde modellerinin aynı olmadığı ortaya çıkıyor.

Her 100 erkekten 93’ü arabayı sosyal ve ekonomik statü olarak görüyor. Her 100 erkekten 87’si arabayı rahatlık ve özgürlük olarak tanımlıyor. Her 100 erkekten 82’si piyangodan bir para çıkması koşuluyla ilk yapacağı alışverişin lüks bir ev, ikicisinin ise lüks bir araba olduğunu belirtiyor.

-’’Sedan’’ prensipli; ’’hatchback’’ güven arayanların tercihi

Öte yandan, dışa dönük ve aile yaşantısına önem veren paylaşımcı tipler ’’jip’’ tercih ederken, daha bencil ve sosyal sınırları dar olan karakterler daha küçük arabaları tercih ediyor. Spor arabalar özgürlüğüne düşkün genç kalmaya çabalayan kişilerin tercihi iken, lüks ama ’’ağır, uzun, sedan’’ arabalar çevreyle daha kontrollü ilişkiler kuran prensipli ve çalışkan kişilerin tercihi oluyor.

Büyük lüks sedan arabalar, statü ve konumu gösterdiği için çoğu zaman şoför tarafından kullanılıyor, ama lüks hatchback arabalarda şoför kullanılmazken bu tarz arabaları kendi işini kendisi yapmayı seven kendisiyle barışık sosyal tipler kullanıyor. hatchback arabalarda özellikle lüks olan seriler, güven ve kontrol hissini farklı olma ve fark edilme güdüsünü tatmin ediyor. Station ve lüks minibüsler ise aileye düşkün kişilerin tercihleri arasında yer alıyor.

Lüks arabalar aynı zamanda kaporta ve iç güvenlik sistemleri açısından da zengin olduğu için güven ve kontrol hissini yaşatıyor.

-Siyah renk gizemli; beyaz renk duygusal

Arabalar, renkleriyle de sürücülerinin kişilikleriyle ilgili ipucu veriyor.

Beyaz renk daha duygusal, ailesine önem veren, kurallara özellikle toplumsal kurallara dikkat eden kendisiyle barışık ilgi ve saygı bekleyen kişilerin tercihi olurken; siyah renk kısmen muhalif, kendiyle çok barışık olmayan, kendini çok fazla açmayan kişilerin tercih ettiği renk olarak dikkati çekiyor.

Siyah renk, aynı zamanda benlik sınırları çok açık olmayan, gizemi seven ama bir o kadar da karizmatik kişilerin tercihi olabiliyor. Bu nedenle tüm dünyada askeri ve sivil bürokraside makam araçlarının rengi siyah tercih ediliyor.

Arabanızın renk ve modeli, kişiliğinizi gösteriyor
Arabanızın renk ve modeli, kişiliğinizi gösteriyor

CEVAP VER

Yorumunuzu Girin
Please enter your name here