12 yaşında babasına ait 1965 model Chevrolet ile tanıştığı klasik otomobiller kendisi içi bir tutku haline gelen Kaya Ersözlü, Kocaeli’nin Gebze ilçesinde oluşturduğu garajında yer alan 120 klasik otomobile gözü gibi bakıyor.

Ersözlü, 12 yaşında babasına ait 1965 model Chevrolet marka aracın koltuğuna oturduğunda başlayan klasik otomobil tutkusunu, 46 yıl sonra Kocaeli’nin Gebze ilçesinde kendisine ait garajda Türkiye’nin her yerinden sahiplerinin kendisine emanet ettiği 120 klasik otomobili ağırlayarak devam ettiriyor. Ersözlü’nün 21 yaşındayken babasının kendisine aldığı 1973 model Dodge Challender’a sahip olduğunda devam ettirdiği klasik otomobil merakı, 2 yıl sonra ilk alım satımını yaptığı 1974 model Camaro ile meslek haline geldi.

Garajında yurt içi, yurt dışından temin ettiği ve birçok klasik otomobil meraklısının, gözünü kırpmadan kendisine emanet ettiği araçların bakımını, tamirini ve satışını yaparak klasik otomobil tutkusunu diri tutuyor. Ersözlü, garajındaki klasik araçların belirli bir fiyatı olmadığını, en paha biçilemez araçlarının ise 1955 Jaguar, 1958 Mercedes 190 SL ve Mercedes Adenauer olduğunu belirtti. Kaya Ersözlü, bu araçların 400-500 bin dolara bile satılamayacak araçlar olduğunun ifade etti.

Hurda olarak aldığı klasik araçları garajında emanet ettiği ustasının maharetli ellerinde yeniden ilk haliymişçesine yenileyerek koleksiyonunda sergileyen Kaya Ersözlü, klasik otomobillerin bakımı konusunda yapılan yanlışlar noktasında araç sahiplerini uyardı. Klasik otomobillerin bakımının bir bebek gibi özenle yapılması gerekiğini ifade eden Ersözlü, yanlış atılan bir vidanın bile aracın değerini yarı yarıya düşürdüğünün altını çizdi.

Kendisine ait garajda 120 klasik otomobili ağırlayan Ersözlü, araçların tamamının kendisine ait olmadığını, birçoğunun 1-2 kişiye, yaklaşık 10-15’inin de çeşitli kişilere ait olduğunu ve garajında 1 usta, 4 personel ile bu araçların bakım ve satım işlemlerinin gerçekleştirdiğini anlattı.

Ersözlü, 30’lu ve 40’lı yıllara ait birçok klasiğin yer aldığı garajdaki araçların bazılarının, şimdilerde moda haline gelen 80’li ve 90’lı dizilerin birçoğunda da kullanıldığını ve talep gelmesi halinde de setlere araç temin etmeye devam ettiklerini dile getirdi.

Klasik otomobil tutkusunun babası sayesinde oluştuğunu belirten Kaya Ersözlü, “Kendimi bildim bileli hep bu klasiklerin arasında büyüdüm. Babamın küçük bir koleksiyonu vardı. Amcalarımın da öyle 5-6 arabalık bir koleksiyonu vardı. Onların içinde büyüdüm ve merakım böyle başladı. Türkiye içinden, Amerika ve Avrupa’dan alıcılar bizi buluyor. İthalatta biraz sıkıntılarımız var. İnanılmaz vergiler var. Yani şöyle söyleyeyim size, 50-55 bin doları bulan vergiler var. Bunlar bizi çok büyük etkiliyor. Yani araç girişi şu anda çok sıkıntılı” şeklinde konuştu.

Eski dönemlerin konu edinildiği dizilere klasik araç temin ettiklerini de belirten Kaya Ersözlü, “Hatırla Sevgili adlı dizinin bütün araçlarını ben temin ettim. Karadayı’da var bir iki aracımız. Diğer dizilerde de bir iki arabam var” diye konuştu.

Ersözlü, klasik otomobil sahibi olmak isteyenlere de uyarılarda bulunarak, “Maddi olarak çok zor artık bir klasiğe sahip olmak. Bundan 3-4 sene evvel çok kolaydı. Yani 6-7 bin dolara, 10 bin dolara bir klasik alabiliyordunuz. Şimdi minimumu 25-30 bin dolarlara çıktı. Alım gücü kısıtlı tabii ki” dedi.
Klasik araçların bakım ve tamirinde birçok hata yapıldığına dikkat çeken Kaya Ersözlü, “En büyük hata yanlış usta seçimi. Yani, ustayı doğru seçerlerse, klasikten anlayan bir usta seçerlerse yanlış yapma oranları çok az” ifadelerini kullandı.

Klasik otomobil koleksiyoneri Kaya Ersözlü ise, daha ileriki zamanlarda garajında bulunan araçları bir müze halinde sergileme düşüncesi olduğunu, bu fikir üzerinde halen çalıştığını ve gerçekleştirmek istediğini dile getirdi.

10574286_710607392326525_4275524778901343623_n

CEVAP VER

Yorumunuzu Girin
Please enter your name here