Araç sahipleri dikkat! Motorine binde 2 oranında bitkisel yağ karıştırılmasının önü açılıyor.

Motorin türlerine bitkisel atık yağ katılmasının önü açılıyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) 2015 yılının mayıs ayında motorin türlerine en az binde 1 oranında bitkisel atık yağdan üretilmiş YAME (yağ asidi metil esteri) ilave edilmesine yönelik bir düzenleme taslağı hazırlamıştı. Tüpraş ve dağıtım şirketleri EPDK’ya hazır olmadıkları mesajını vermişti. Hürriyet’ten Neşe Karanfil’in haberine göre, yaklaşık 1 yıllık bir sürecin ardından taslağın yakın bir zamanda Kurul gündemine geleceği öğrenildi. Taslağın da revize edildiği ve binde 1’lik oranın binde 2’ye çıkarıldığı kaydedildi.

EPDK geçen yıl hazırladığı “Motorin Türlerine Yağ Asidi Metil Esteri (YAME/Biyodizel) Harmanlanması Hakkında Tebliğ Taslağı” ile motorine binde 1 oranında bitkisel atık yağlardan elde edilen biyodizelin katılmasını zorunlu hale getirmek istedi. Türkiye’de yaklaşık 1.5 milyon ton bitkisel yağ tüketiliyor. Tüketilen yağdan 350 bin atık yağ çıkıyor. Atık yağların ise ancak 21 bin tonu toplanabiliyor. Bitkisel yağ sanayicileri ise 70-80 bin ton atık yağın toplanabileceğini dile getiriyor. EPDK’nın geçen yıl hazırladığı ve taslakta yürürlük tarihi 1 Ocak 2016 olarak belirtilen düzenleme için Tüpraş, bitkisel yağlar ve atıklardan elde edilen biyodizelin boru çeperlerinde kalıntı oluşturduğu ve ondan sonra geçen jet yakıtı veya benzini bozabildiği, bu nedenle biyodizelin farklı bir tankta harmanlanması gerektiğini belirterek, tankları ayırmak ve buna uygun işlemleri gerçekleştirebilmek için 2017’ye kadar süre talep ettiği gündeme gelmişti. Taslağın yakın bir zamanda Kurul gündemine geleceği öğrenildi. Binde 1’lik oranın da binde 2 olarak revize edildiği belirtilirken, orana ilişkin son kararın Kurul’da verileceği ayrıca yürürlük tarihinin de yine Kurul’da kararlaştırılacağı belirtildi.

Atık yağların binde 2 oranında toplanabilmesi ve motorine eklenmesi halinde ekonomiye 700 bin tonluk tasarruf sağlanacak. Avrupa Birliği ülkelerinde atık yağ karıştırma oranının yüzde 5.75.

BENZİNDE YÜZDE 3 TARIM ÜRÜNÜ KATKISI VAR

Benzin türlerine 1 Ocak 2013’ten itibaren yüzde 2, 1 Ocak 2014’ten itibarense yüzde 3 oranında yerli tarım ürünlerinden (mısır vs.) üretilmiş etanol harmanlanması (katılması) zorunlu hale getirilmişti. Evlerde, lokantalarda tüketilen atık yağların döküldüğünü vurgulayan Okan Gaytancıoğlu, “Çevreye verdiği zararlar üzerinden su canlılarına, diğer taraftan ise kaçak olarak araçlara direk katılarak araçların yanmalarına sebep oluyor. Ülkemizde 17.5 milyon hane var ve her haneden yılda 20 kg atık yağ dökülerek denizler ve akarsular kirleniyor. Evsel atıklar, atık su kirliliğinin yüzde 25’i. Defalarca kez kullanılan yağlarda kanserojen madde miktarı artıyor, bu yağları tüketen insanlarda daha çok kolon ve mide kanseri vakaları görülüyor” dedi.

Motorine atık yağ karıştırılacak
Motorine atık yağ karıştırılacak

CEVAP VER

Yorumunuzu Girin
Please enter your name here