KONUK YAZAR / Enes YILDIZ

KONUK YAZAR / Enes YILDIZ

Öncelikle Selamünaleyküm.
Aracım; Renault 21 Concorde – (1990-1996)

Renault 21’in en donanımlı ve üst versiyonunun Türkiye’deki adı.

Bilindiği üzere zamanın makam arabası, gerçekten en ince ayrıntısına kadar düşünülerek üretilmiş ve o ağırlıkla dahi 230 km hızı deviren bir arabadır. Yolda gidişi, yol tutuşu, virajlarda ki durumu çok iyi ve çok muhteşemdir. 2000 cc motora sahip olması avantajıyla yokuşlarda kalması, bayılması söz konusu dahi değildir. Şuan ki arabaların çoğuna bile hâlen kafa tutmakta. Konforu o zamana göre had safha da çok yüksek donanımda.Ben eksiklerini ABS ve hava yastığı olarak görüyorum. Avrupa modellerinin bazılarında ABS ve orijinal TURBO lu motoru da mevcuttur.
Renault 21 Manager’ dan farklı olarak; 2.0 lt’ lik, o zamanlar için müthiş bir yenilik sayılan enjeksiyonlu motora sahip aracın gücü 117 hp’dir.

7 fonksiyonlu Yol bilgisayarı, elektrikli aynalar, Elektrikli ön camlar, elektrikli arka camlar, dijital veya analog klima , Yukarı aşağı ayarlanabilir direksiyon, Arka kol dayama, arka kapı çocuk kilidi, arka cam buz çözücü, arka cam çocuk kilidi, alaşımlı jant, sis farı, Alarm, merkezi kilit, deri direksiyon, gibi lüks donanımlar mevcuttur. Ayrıyeten 1995 modellerin ikinci kısım üretilenleri ve 1996 modellerinin hepsi deri döşemedir. 1996 da üretimine son verilerek yerini Laguna ya bırakmıştır. Ben böyle bir arabanın üretiminin sonlanmasını Renault’ un çuvallaması olarak görüyorum.

Bagaj kapağının üstündeki spoileri ve iskeleden uçarak hareket eden salın üstüne atladığı reklamla hatırlarda kalmıştır…

Bunu bir hastası olarak belirtmek istiyorum ki temizi bulunduğu taktirde hâlen kesinlikle binilmek için bu fiyatlar da alınacak tek ve en donanımlı arabalardan birisidir.

Okuduğunuz için Herkese teşekkürler ve Herkese kazasız belasız günler.
________________________________

Siz de arabanızı tanıyorsanız yada bize anlatmak istediğiniz bir konu varsa; anlatımınızı yapın ve bize ulaştırın yayınlayalım, herkes faydalansın, bilgi sahibi olsun..

İletişim adreslerimiz;

[email protected]

[email protected]

CEVAP VER

Yorumunuzu Girin
Please enter your name here