KONUK YAZAR / Eray ARZUMAN

KONUK YAZAR / Eray ARZUMAN

Aracımız 2007 model Ford Transit 330s serisidir.

2.4 Litre silindir hacmine sahip DuraTorq TDCi 100 beygir güç üretebilen Ford’un bu segmentte Common rail inject (ortak yollu püskürtme sistemi) uyguladığı ilk motor olup 2 yaşında bizimle tanışan ve 8 yıldır yağmur çamur kar kış demeden çok şükür tıkır tıkır çalışan bir araç.

Ayna uzunluklarını da hesaba kattığınızda bir tırın genişliğine erişen, uzun yolda -hele bir de yüklüyken deyim yerindeyse rakiplerinin şuan da bile veremediği konforu verir size.
İstiap haddinin çok üzerindeki yüklerde bile rampalarda en ufak bir düşüş göstermedi bu güne kadar.

Serinin ilk aracı olduğu için 5 ileri şanzıman kullanılan bu araçların yeni modellerinde 6 ileri şanzıman kullanılıyor.

1500-3000 (rpm) devir aralığında maksimum tork değerine ulaşan bu motor 3000 rpm den sonra neredeyse tamamı ile ölüyor. Bu da ortalama 80-100 km/h hızda rampalarda hızının stabil kalmasını sağlıyor. Bugüne kadar bizim hatalarımız ve periyodik bakımlarının dışında ne sanayiye uğradık ne de ön takım yaptırdık. Artık periyodik bakımlarını da ben yapıyorum.
Kışın en soğuk olduğu zamanlarda bile kontağı çevirdiğinizde maksimum 3 saniye sonra cevabı en ufak bir sekte bile duymadan alabilirsiniz.

2007 model bir kamyonette etikette bile belirtilmemiş abs asr çekiş kontrol sistemi gibi birçok özellik olur mu demeyin. Hepsi var.
Yakıt konusunda ise kullanıcı seçen bir motor söz konusu. 80 litreyle ortalama 700 km yani 10.8lt/100km yakmakta. Şehir içi şehirlerarası pek farketmiyor bu araçta.

Düşük hızlarda çok atik olan bu araç küçük nakliye işleri yapacak şahıslara firmalara şiddetle önerimdir. İyi günler iyi çalışmalar dilerim.
________________________________

Siz de arabanızı tanıyorsanız yada bize anlatmak istediğiniz bir konu varsa; anlatımınızı yapın ve bize ulaştırın yayınlayalım, herkes faydalansın, bilgi sahibi olsun..

İletişim adreslerimiz;

[email protected]

[email protected]

KONUK YAZAR / Eray ARZUMAN
KONUK YAZAR / Eray ARZUMAN

CEVAP VER

Yorumunuzu Girin
Please enter your name here