Saniyenin sekizde birinde 100 km/s hıza çıkan, en fazla 5 saniye süren yarış esnasında sürücüye 5G kuvvet uygulayan 8000 beygirlik araçların mücadelesinin ardında büyük bir teknoloji var.

Drag yarışları tüm diğer yarış türleri arasında belki de en ilginci. Yarışa katılan araçlardan yarışın süresine, kullanılan teknolojiden pistlerin yapısına kadar hemen hemen her şey, diğer yarış türlerinden çok farklı.

Motorun Yapısı
Drag araçlarında standart olarak 8200 cc’lik V8 motorları kullanılıyor. Motor bloğu ve silindir başları dayanıklı olsun diye alüminyumdan yapılıyor. Bu özelliklerin dışında kalan her şey takımlar tarafından farklı farklı ayarlanabiliyor.

Uçurmayan Kanat

Araç yarış esnasında havalanıp takla atmasın diye arka tarafta bir kanat bulunuyor. Bu kanat, araç 400 km hızla giderken 2250 kg’lık yere basma kuvveti oluşturuyor.

Yanma İçin Hava
Motor çalışması için gereken havayı büyük deliklerden içeri alıyor. Bu deliklerden dakikada 90 metreküp hava alınabiliyor.

Drag araçları standart olarak 7,5 metre uzunluğunda ve krom çelik alaşımı borulardan ve karbon fiber kaplamadan yapılıyorlar. Arka tekerleklerde yer alan 14 inçlik karbon fiber frenler ve paraşüt sayesinde araç saniyeler içinde 400’den 0 km hıza düşüyor.

Kullanılan Yakıt
Yakıt olarak %90’ı nitrometan ve %10’u methanolden oluşan bir karışım kullanılıyor. Motorların yakıt verimi ise epey düşük. Depodaki yakıtın %70’i yanarak dışarı atılıyor. Araçlar rölantideyken dakikada 11 litre yakıt harcıyorlar.

Her yarıştan sonra motor tamamen sökülüyor ve yarış öncesinde tekrar birleştiriliyor. 7 kişiden oluşan ekipler bunu bir saat içerisinde yapabiliyorlar.

İnanılmaz Sıcaklık
Silindir başları da her yarışta değiştiriliyor. Bir yarış sırasında bu kısımlar 980 dereceye kadar ısınıyor. Yarış esnasında bu kısımlardan alevler çıkıyor.

Drag araçlarında vites kutusu bulunmuyor. Bunun yerine zaman ayarlı bir vites sistemi kullanılıyor. 17 inçlik arka lastikler ortalama 4 km sonra kullanılmaz hale geliyor. Bu da yaklaşık 5 yarışa denk geliyor.

Drag araçları dışarıdan kaba gözükseler de teknolojinin tüm nimetlerinden faydalanıyorlar. Araca dair tüm veriler bilgisayarlar tarafından gözleniyor ve simülasyonlar için kullanılıyor.

Yarışların en önemli anı kalkış. Sürücülerin kalkış işaretinden sonra hemen tepki vermesi gerekiyor. Yaklaşık 4 saniye süren yarışlarda sürücülerin iyi bir kalkış yapabilmesi için işaret verildikten hemen sonra gaza basmaları gerekiyor.

Sürücülerin araç üzerindeki kontrolü çok fazla değil. Yapabildikleri tek şey aracı çalıştırıp, durdurmak. Yön vermek için çok fazla imkan tanınmıyor, sadece aracı pistte tutmaları yeterli.

CEVAP VER

Yorumunuzu Girin
Please enter your name here