1960 lı yılların muscle car dönemini bir otomobille örneklemek gerekseydi, bu herhalde Dodge Charger olurdu. Otomobil 1968 yılında Steve McQueen’ in oynadığı Bullitt filminin meşhur kovalamaca sahneleriyle popüler oldu. Detroit tasarım standartlarına uygun olarak tasarlanan bu otomobil, iki kapılı ama dört kişi için yeterli oturma alanı sağlayan ve sedan, hatchback arası olarak adlandırılan bir ”fastback coupe”ydi.

Dodge Charger,1968 yılında Steve McQueen’ in oynadığı Bullitt filminin meşhur kovalamaca sahneleriyle popüler oldu. Dodge Charger’ da ki arka camın yanlarından bagaja uzanan C sütunu, yan kapılardaki hava kanalları ve ön ızgaranın arkasına gizlenen ve elektrikle çalışan farlar 1950 li yılların klasik Amerikan otomobili çizgilerini 1960 lı yıllara taşıyordu. 1967 yılında üretilmeye başlanan ilk Charger modeli 1 yıl üretim bandında değişmeden kaldı.1968 lerde minimal değişikliklerle 1970 lere kadar üretime devam edildi.1970 de ise Daytona yarışları için homologe edilip ilk pist versiyonu antremanlara başladı.

1950 li yılların klasik Amerikan otomobili çizgilerini 1960 lı yıllara taşıyordu Kaputun altında 7,2 litrelik 375 HP güç üreten, gaza dokunulduğu anda lastikleri kavuran bir torka sahip motor yatıyordu. 0-100 km ye 6 saniye gibi hem dönemi hem de günümüz için çok kısa sayılabilecek bir sürede çıkabiliyordu. Gazına basılmaya korkulsa da bu korku yenildiğinde 241 km/s lik 1968 yılında R/T (Road and Track) modeli 5,2 litre V8 motor opsiyonuyla sunulan tek otomobildi.

Dodge Charger modeli 1978 yılına kadar üretildi Dodge Charger klasik Amerikan otomobillerinin konforlu amotisörlerinden farklı bir süspansiyon sistemine sahipti. Gazlı amortisör yerine daha sert ve sportif bir sistem kullanılmıştı. Opsiyonel olarak sunulan ön fren diskleri, bu ağırlıktaki bir otomobilin duruş mesafesini minimuma indiriyordu.Çoğu Amerikan otomobili gibi Charger da da 3 vites otomatik şanzıman kullanılmıştı. Ancak daha profesyonel sürücüler ve sürüşler için 4 vites Hurst marka şanzıman seçeneği de vardı.

Dodge Charger modeli 1978 yılına kadar üretildi. Ancak Amerikan otomotiv endüstrisinin güçlü performans otomobillerinden, lüks, güvenli ve ekonomik modellere kaymasıyla eski pazarını yitirmişti..

Günümüzde bu canavarları unutmayan otomobil severler arabaları gördüklerinde bile ilk gün ki gibi ilgi odağı oluşturuyorlar..

CEVAP VER

Yorumunuzu Girin
Please enter your name here