Katalitik konvertör (Katalizör)

Çevre ve havanın kirlenmesinde önemli rol alan egzoz gazlarının, zararlı etkilerinden arındırılarak aracı terk etmesini sağlayan egzoz sitemi parçasıdır. Egzozun motor çıkışı ile egzozun son çıkış noktasını ortasına yerleştirilmiştir. Amacına ulaşırken egzoz gazları içerinde motor için yararlı maddelerin tekrar enerji olarak kullanılmasını sağlayamaz. Kendi içerisinde bunları daha az zararlı hale getirerek dışarıya verir.

Egzoz emisyonun önem kazandığı günümüzde katalitik konvertörü tam olarak istenilen verimi veremeyen araçların egzoz muayenesinden geçememektedirler. Geleceğe daha iyi bir çevre bırakmak için herkes üzerine düşen görevi yerine getirmelidir.

Katalitik konvertörün gözenekleri katalitik etki sağlayan maddeler ile kaplıdır. Bunlar Paladyum, Rodyum ve Seryum dur. Burada seryum motor çalışması sırasında oluşan fakir ve zengin karışım durumlarına göre değişiklik gösteren oksijen miktarını katalizörde gerekli oran tutmaya yarar. Rodyum azot oksitlerin azota indirgenmesini sağlar.

Katalitik konvertörün içerisinde:

a- Karbon monoksit gazı yakılarak karbondioksite çevrilir.

b- Azot oksitler azota indirgenir.

c- Tam olarak yanmamış yakıt karbondioksit veya suya çevrilmesini sağlar.

CEVAP VER

Yorumunuzu Girin
Please enter your name here