Pert kaydı

Motorlu Kara Taşıt Araçları Kasko Sigortası Genel Şartları’ nın maddelerine göre “Onarım masraflarının sigortalı taşıtın rizikonun gerçekleştiği tarihteki değerini aşması ve aynı zamanda eksper raporu ile taşıtın onarım kabul etmez bir hale geldiğinin tespit edilmesi durumunda, araç tam hasara uğramış sayılıyor.

Onarım masraflarının sigortalı taşıtın rizikonun gerçekleştiği tarihteki değerini aşsın veya aşmasın, ağır hasarlı aracın onarımının mümkün olduğunun eksper doğrultusunda tespit edilmiş olması durumunda, aracın Karayolları Trafik Yönetmeliğinin ilgili maddesi hükümleri doğrultusunda trafikten çekildiğine dair “trafikten çekilmiştir” kaşeli tescil belgesini sigorta şirketlerine ibraz etmektedirler.

Bilirkişi raporunda belirtilen “onarımı mümkün olduğu durumlarda” onarımı gerçekleştikten sonra araç muayene girmeleri gerekmektedir. muayeneden sonra ilgili tescilden “trafikten çekilmiştir” ibaresini kaldırması için müracaatta bulunulmaktadır.

Sigorta Şirketleri tam hasardan dolayı ödemiş oldukları hasarların TRAMER de tam hasar (pert kaydı) olarak görülmekte ve bu kayıtlar silinmemektedir.

CEVAP VER

Yorumunuzu Girin
Please enter your name here