10614271_737151166338814_7604817193704832526_nRenault, Alpine’in 50. yılını kutlamak için sadece performansa ve sürüş zevkine adanmış olan konsept bir otomobil geliştirdi.

Renault Alpine A110-50 konsept otomobili orijinal A110’un en karakteristik tasarım özelliklerini modern ve dikkat çekici bir şekilde yeniden yorumluyor. Otomobilin karbon elyaf gövdesi, meşhur orijinal ‘Alpine Mavisi’ rengini yeniden yorumlayan yepyeni bir mavi tonuna sahip. Tasarımcılar bu otomobili yaratırken, ikonik otomobilin orijinal tasarım ipuçlarını yeniden yorumlayarak Laurens van den Acker tarafından DEZIR konseptinde ortaya konan yeni Renault tasarım dilini de işin içine dahil etmişler. Söz konusu tasarım dili markanın gelecekteki modellerinde de kullanılacak.

Tasarım Direktörü Laurens van den Acker, A110-50 ile ilgili olarak; “Ekipte yer alan herkes için Alpine konsept otomobili üzerinde çalışmak bir rüyanın gerçeğe dönüşmesi demekti. Bu otomobili, onun mirasını koruyarak çağımıza uyarlamaya çalıştık” diyor.

Şasisi RenaultSport tarafından geliştirilen konseptin, Megane Trophy’den elde edilen deneyimden fazlasıyla istifade ettiği açıklanıyor. Ön tampona gizlenmiş bir hava yarıcı, arka kanat ve arka difüzör gibi aerodinamik parçalarla donatılan konseptin dingil mesafesi Mégane Trophy (2,625mm) ile aynı. İz açıklıklarıysa önde 1,680 mm ve arkada 1,690 mm ile biraz daha geniş. Tek bir merkezi somuna sahip 21-içlik jantlar bu araca özel yapılarak Michelin lastikler ile donatılmış. Ayarlamabilir Sachs amortisörlere sahip olan aracın motoruysa arka-orta konumlu.

880 kg ağırlığa 400 bg güç!
Arkadan itişli, 880 kg ağırlığındaki otomobilin 3.5 litrelik 24-supaplı V6 motoru 400 bg gücünde. Motorun krank muhafazası (yarı ıslak), hareketli parçaları (pistonlar, bağlantı çubukları, krank mili), valf takımı (kam milleri ve valf yayları) ve egzoz sistemi üretim modellerinde yer alan versiyonlarla karşılaştırıldığında son derece özel. Emme manifoldu tavana monte edilmiş olan yeni bir hava girişi ile besleniyor. Renault Alpine A110-50 konsept otomobilde çift kavramalı, yarı otomatik, 6-ileri sıralı şanzıman bulunuyor. Şanzıman, motorun arkasına uzunlamasına bir şekilde yerleştirilmiş ve diferansiyel kilidiyle donatılmış.

Renault Alpine A110-50’nin kalbinde bir kara kutu
Magneti-Marelli tarafından sağlanan Marvell 6R elektronik kontrol ünitesi motor yönetimi, şanzıman kontrolü ve veri toplanmasına ilişkin fonksiyonları yerine getiriyor. Renault Alpine A110-50 tarafından toplana bütün veriler Wintax 4 yazılımı kullanılarak analiz ediliyor. Wintax 4 sayesinden 50’den fazla parametre analiz edilebilmekte: motor hızı, vites, direksiyon açısı, araç hızı, gaz verme durumu, fren basıncı… Bütün bu bilgiler sürücülerin ve mühendislerin ayarlamaları ve sürüş stilini geliştirmelerine yardımcı oluyor.

CEVAP VER

Yorumunuzu Girin
Please enter your name here