Kasko Neleri Karşılar ?

Kasko bir kaza ya da hasar durumunda kendi aracındaki masrafları karşılar. Kasko kapsamı; çarpma, çarpılma ya da hırsızlık gibi ana teminatlarıyla aracını hasar masraflarına karşı koruma altına alır. Bu nedenle kasko neyi karşılar sorusuna temel olarak kendi aracının zararını ödemesidir diyebiliriz fakat kasko teminatları aracın korunması açısından oldukça geniştir.

Hasar oluştuğunda anlaşmalı servislere gitmen ve şirkete bildirimde bulunman gerekir.

Eğer aracın trafikte veya park halindeyken başka bir aracın çarpması sonucu hasar alırsa veya sen bir araçla çarpışırsan kasko sigortan zararı karşılar. Ancak trafikte ve park halinde çarpma eylemi ile ilgili masrafların karşılanması için bazı şartların yerine getirilmiş olması gerekir. Örneğin, sigorta sahibi kendi aracına bilerek zarar verirse sigorta bu zararı karşılamaz.

Aracı Başkası Kullanırsa Kasko Hasarı Karşılar mı ?

Zaman zaman ailenden veya dostlarından biri arabanı kullanabilir. Belki biraz şanssızlık, belki de sürücünün kısa süreli dikkat dağınıklığı nedeniyle de bu sırada aracın zarar görebilir.

İşte, bu noktada kasko poliçende belirtilen teminatlar oldukça önemli. Çünkü poliçeyi düzenlerken risklere göre teminat ekletmen gerekir. Tercih edeceğin teminatlar, hasar anında sana verilecek hizmetleri ve sunulacak güvenceleri kapsar.

Bu teminatlar kapsamında, aracını başkası kullanırken aldığı hasarı kasko karşılar. Ancak bunun için bazı şartları yerine getirmek gerekir:

Kaskolu aracı başkasının kullanması durumunda hasarın karşılanması için;

Sürücünün trafik kurallarına uyması, alkollü olmaması ve uyuşturucu gibi maddeler kullanmamış olması
Kasko Sigortası poliçesinde “tek sürücü indirimi” olmaması

Kaskoda tek sürücü indirimi, riske dayalı bir indirim türüdür. Bu indirim, kasko yaptıracak kişinin aracını sadece kendisinin kullanacağı durumlarda alınabilir. Yani aracını sadece senin kullandığın durumlarda oluşacak hasarlara karşı güvence sağlamış olursun. Daha az risk durumunda olduğun için de kasko primin daha düşük olur.

Poliçede tek sürücü indirimi varsa bu riski güvence altına almadığın için ortaya çıkan hasarda, indirim oranı kadar muafiyet uygulanır. Yani hasarın bir kısmını sigorta şirketi, kalan kısmını sürücünün kendisi üstlenir ve indirim oranı kadar hasar tazmin ücreti öder.

Kasko Teminatları Nelerdir ?

Kasko sigortası genel şartları doğrultusunda “Kasko hangi durumlarda ödeme yapar?” sorusunu madde madde teminatlarla açıklayalım;

Çarpma, çarpışma
Devrilme, düşme, yuvarlanma
Yanma
Hırsızlık
Asıl anahtarın çalınması sonucu hırsızlık
Anahtar kaybı
Kötü niyetli hareketler
Enflasyon
Terör
Deprem
Sel-seylap
Aracın yetkisiz kişilerce çekimi
Sigara ve benzer madde zararları
Kemirgen teminatı
Hasarsızlık koruma
Eskime payı düşmeme
Kullanım kaybı teminatı
İhtiyari mali sorumluluk
Koltuk ferdi kaza
Kilit sistemi teminatı
Acil sağlık ambulans hizmeti
Hukuksal koruma
Mini onarım hizmeti
Yol yardım hizmeti
İkame araç teminatı
Cam teminatı

Kazada Kusurlu Olsak Bile Kasko Hasarı Karşılar mı ?

Kazada %100 kusurlu sigorta hasarı karşılar mı sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Kasko sigortası kaza sırasında kusurlu olunması durumunda da masrafları öder. Yani bir kaza sırasında kusurlu olduğun için trafik sigortan karşı tarafın hasarlarını öderken, kasko sigortan ise kendi aracındaki hasar masraflarını karşılar. Kazada kusurlu olman kasko sigortasının ödeme yapmasını engellemez. Bazı durumlarda ise kasko ödeme yapmayabilir, sigorta şirketi ile sigortalının anlaşması sonucu hukuksal bir sürecin oluşabileceği durumlar olabilir. Kaskonun zararı karşılamadığı bazı durumlar da var.

Kasko Hangi Durumlarda Ödeme Yapmaz ?

Anahtarının ele geçirilmesi sonucunda çalınması
Kapılarının veya camların açık unutulması sonucu çalınması,
Kontak anahtarın unutulması nedeniyle çalınması,
Anahtarının sınırları ve adresi belli otopark işletmesinin görevlisine teslim edilmesi sonucu çalınması,
Belediyeye ait otopark görevlisine teslim edilmesi sonucunda çalınması,
Araç satın alma bahanesiyle deneme sürüşü yapan kişilerce çalınması,
Trafik halinde telaşlı deneme sürüşü yapan kişilerce çalınması,
Bar ve benzeri yerlerde otopark görevlisi ya da kendini otopark görevlisi olarak tanıtan kişilerce çalınması gibi durumlarda sigortalının kusur oranı yüksektir.
Bunlara benzer şekilde yaşanan hırsızlık olaylarında sigortalı ile sigorta şirketinin anlaşamaması sonucu iş hukuksal bir boyut kazanabilir. Bu bilgiler kasko poliçesi üzerinde yazar, ama pek çok sigortalı poliçesini okumadığı için bu ayrıntıları atlar. Bu nedenle sigorta poliçelerinin detaylı şekilde okunması gereklidir.

Kasko Karşı Tarafın Hasarını Karşılar mı ?

Kasko sigortası karşı tarafın hasarının trafik sigortası limitlerini aşan kısmını “İhtiyari Mali Mesuliyet (İMM)” teminatıyla karşılayabilir. Yani kasko karşı tarafın hasarını karşılar mı sorusunun cevabı kasko İMM teminatıdır. Normal şartlarda kasko sigortası karşı tarafın değil kendi aracının hasar masraflarını öder. Karşı tarafın hasar masraflarını trafik sigortası karşılar fakat trafik sigortasının limitleri vardır. 100.000 TL olan limiti aşan hasar masraflarında trafik sigortası yetersiz kalabilir, bu durumda da kasko İMM teminatı devreye girer. Trafik sigortasının karşılayamadığı karşı tarafın hasarlarını kasko sigortanla ödeyebilirsin, bu sayede bütçeni koruma altına alabilirsin.

CEVAP VER

Yorumunuzu Girin
Please enter your name here