Silindir kapak contası

Silindir kapak contası , silindir kapağı ile motor bloğu arasındaki sızdırmazlığı sağlayan elemandır. Silindirlerin bulunduğu blok ile kapak arasına konulan ince, sıcaklığa dayanıklı bir elemandır. Motor harareti aşırı yükseldiğinde ilk olarak bu conta yanar. Conta yanarsa silindir yanma odasına soğutma suyu girer, hararet devam ederse kapak çatlar.

Silindir Kapak contalarının en makbulü en ince ve en dayanıklı olanlarıdır. Conta ne kadar ince olursa kapak blok üzerine o kadar yaklaşmış olur. Bu “yaklaşım” kapak ile silindir arasında gerçekleşen patlamanın akabinde pistonun daha büyük bir güçle aşşağıya itilmesine sebep olur. Buda motorun ürettiği torkun yükselmesine sebep olur.

Silindir kapak contası yanık ise egzozdan beyaz duman veya su atar.

Silindir kapak contasının yanık olduğunu anlamak için ;

a-) Aracınızın sürekli su eksiltiyor olması gerekir,

b-) Aracınızı çalıştırıp radyatör kapağını ve yedek su bidonunun kapağını açtığınız zaman suyun dışarı fışkırdığını veya fışkırmaya çalıştığını görürseniz veya suyun dışarı taştığını, sürekli baloncuk yaptığını görürseniz contanız yanmış demektir. (Motor sıcakken Radyatör kapağını hızlı şekilde açmayınız, üzerinize sıcak su buharı atar ve yanmanıza neden olur.)

c-) Aracı soğukken ilk çalıştırdığınızda yalnız bir dakika sonra (yani araç ısınmadan) radyatör hortumlarını elinizle sıkıp bakın. Eğer hortumlarda genleşme veya sıkışma hissederseniz yine contanız yanıktır ve pistonların sıkıştırdığı kompresyon radyatöre ve hortumlarına geliyor demektir.

d-) Motor yağ çubuğunu çıkarıp yağa baktığınızda motor yağının renginde değişiklik görürseniz, yani yağın rengi tıpkı sofrada yenilen tahin gibiyse veya yoğurt pekmez karışımı bir renk almışsa yine contanız yanmış ve su motor yağına karışmış demektir.

e-) Radyatör suyunun içinde yağlanma veya direk olarak rengi bozulmuş bir motor yağının suyla karışmış halinde görürseniz yine contanız yanmış ve bu defa da motor yağını radyatöre karıştırmış demektir.

Silindir kapak contanızın yanmış olması için yukarıda saymış olduğum sorunlardan en az bir veya bir kaçının bulunması gereklidir. Eğer ki, bu sorunların hiç biri yoksa ve egzozdan beyaz duman çıkıyorsa hava da soğuksa bunu sorun etmeyin, silindir kapağınızda veya contasında hiç bir sorun yok demektir. O buhar veya su havanın soğuk olmasından dolayı, egzozdan çıkan yanmış gazların da sıcak olarak çıktığı içindir, mesela tıpkı soğuk havalarda ağzımızdan çıkan buhar gibi.

CEVAP VER

Yorumunuzu Girin
Please enter your name here