Takip mesafesi

Aynı şeritte birbiri ardında hareket halinde olan iki araç arasındaki mesafeye TAKİP MESAFESİ denir.

Önceki aracın etkili freni halinde arkadaki sürücü takip mesafesini yeterli mesafede tutmamışsa öndeki araca çarpmak zorunda kalacaktır.Bu nedenle araçlar arasındaki takip mesafesi çok önemlidir.Bu mesafe,aracın kilometre cinsinden saatteki hızının en az yarısı kadar metre olmalıdır.Örneğin birbirini takip eden araçların hızı 90 km/saat ise,takip mesafesi en az 45 metre olmalıdır.

Kol ve grup halinde araç kullananların araçları arasında,diğer araçların güvenle girebilecekleri açıklıklar bulundurmak zorundadır. Bu ise takip mesafesinden az olmayacaktır.Tehlikeli madde taşıyan araçlar,boş olarak trafiğe çıkmaları halinde,kendi sınıflarına giren araçlara ait hızla sürebilirler.Takip mesafesi,yaklaşık olarak aracın iki saniyede kat edeceği yol uzunluğu kadardır.

Takip mesafesinin yeterli olup olmadığını,88-89 sayma kuralı ile sürücüler kontrol edebilirler. Buna göre; öndeki araç,sürücüsü yol üzerindeki belli bir noktayı ( ağaç,levha,köprü kavşağı vb.) gittiği anda takip eden sürücü normal söyleyişle 88.89 diye sayar. Rakamın son hecesini arkadaki sürücü söylediğinde,kendi aracı o belli bir noktaya gelmiş ise takip mesafesi normaldir,geçmiş ise takip mesafesi azdır. O noktaya gelmemişse takip mesafesi fazladır.

Ayrıca kaygan yolda,gevşek malzemeli zeminde öndeki araçla takip mesafesi fazla tutulmalıdır.

Takip mesafesi
Takip mesafesi

CEVAP VER

Yorumunuzu Girin
Please enter your name here