Sanayi sitesini kibarlaştıran kız

İzmir’de iki yıldır okullar tatil olunca oto tamirhanesinde çalışan 18 yaşındaki Betül, meslek olarak seçmek istediği oto tamirciliğinin inceliklerini öğreniyor. Betül sayesinde sanayide argo konuşanların sayısı da bir hayli azalmış… Öyle ki; bağırarak konuşanlar bile uyarılıyor.
İzmir’de Mimar Sinan Mesleki ve Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisi olan Betül Bayraktar, motor bölümünde görevli bir öğretmeni sayesinde bu bölümü seçmiş. Öğretmeninin anlattıkları ile motor bölümü hakkında bilgi sahibi olan Betül, 2. sınıfa geçtiğinde tercihini bu bölümden yana kullanmış.

”ÖNCE ŞAŞIRDILAR SONRA ALIŞTILAR”

Yaptığı işi duyunca sadece kız arkadaşlarının değil tüm arkadaşlarının şaşırdığını söyleyen Betül, “Normalde kızlar bu işi yapmadığı için herkes şaşırıyor. Buraya işe başlamak için ilk geldiğim zaman Recep usta çok şaşırdı, burada çalışan arkadaşlar da çok şaşırdı ama sonra herkes alıştı” dedi
.
”ANNEM KARŞI ÇIKTI”

Annesinin sanayide çalışacağını duyunca ilk başlarda karşı çıktığını anlatan Betül, “Kız çocuğu olduğum için çekindi ‘yapamazsın zorlanırsın’ dedi. Babam hep destek çıktı bana, okula da yazdırdı buraya da getirdi. Güveniyorlar bana, şu an benimle gurur duyuyorlar” diye konuştu.

”HERKES KİBARLAŞTI”

Oto tamircileri ve sanayi sitelerinde genelde argo konuşulduğunu söyleyen Betül, “Burada ben olduğum için ustalarım ve arkadaşlarım argo kelimeler kullanmadan, özenle konuşuyorlar. Hatta yan dükkanlarımızdaki esnaflar bile kibarlaştı” diye konuştu.

KENDİ TAMİRHANESİNİ AÇMAK İSTİYOR

Yeni eğitim-öğretim yılında lise son sınıfa devam edecek olan Betül, okulu bitince yine motor alanında üniversite eğitimi almak istiyor. Bu işe devam etmek istediğini söyleyen Betül’ün hedefi ise kendi tamirhanesini açmak.

USTASI ÇIRAĞINDAN MEMNUN

Betül’ün çalıştığı Bornova Pınarbaşı 5. Sanayi Sitesi’ndeki oto tamirhanesinin sahibi olan Recep Güler (32) ise çırağından son derece memnun. Çocukluğundan beri bu işi yaptığını anlatan Betül’ün ustası Recep Güler, “Hiç böyle kız çırak görmedim. Geçen sene Betül’le tanıştık. Gördüğümde ilk tepkim ‘olmaz, yapamaz’ oldu. Baktım bu işi severek yapıyor, gayret gösteriyor. Ben de destek olmaya karar verdim. Bir sefer gördüğü zaman işi kapıyor. Geçen sene balata değiştirmeyi gösterdim, şimdi kendi başına değiştirebiliyor” dedi.

”BİRİ BAĞIRARAK KONUŞSA BİLE UYARIYORUZ”

Sanayi sitelerini herkesin argo konuşulan yerler olarak bildiğini söyleyen Güler şöyle konuştu:

“Biz bu tabuları yıkmaya çalışıyoruz. Neden sanayimize bayan müşterimiz daha fazla gelmesin. Bayan müşteriler, özellikle servisleri tercih ediyorlar. Biz de onu Betül sayesinde kırmak istiyoruz. Burada bütün arkadaşlar birbirini uyarıyor. Dışarıdan biri gelip bağırarak konuşsa bile uyarıyoruz. Bu da bizi sevindiriyor.”

CEVAP VER

Yorumunuzu Girin
Please enter your name here