Zorunlu Trafik Sigortası’ndaki prim artışları yüzünden sigortalılık oranı düştü.

Türkiye’de son aylarda gündemden düşmeyen ve konuyla ilgili yeni yasal düzenlemelerin hazırlandığı ‘Zorunlu Trafik Sigortası’ndaki prim artışları, sigortalılık oranlarının azalmasına neden oldu. Ancak uzmanlar eleştirilen trafik sigortası primlerinin olası kazalarda ödenecek binlerce liralık tazminatta öneminin ortaya çıktığını belirtiyor.

Prim miktarlarındaki artışın bu zarar nedeniyle yaşandığını kaydeden Yaşar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Aktüerya Bilimleri Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Banu Özgürel, “Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Zorunlu Trafik Sigortası karşı tarafın zararını karşılar, kasko ise sizin zararınızı karşılar. Yani kasko ile trafik sigortası birbirini tamamlar. Kaza durumunda cebinizden hiç para çıkmamasını istiyorsanız her iki sigortayı da yaptırmakta fayda var. Son dönemde, trafik sigortası oldukça gündemde, çünkü ciddi anlamda bir prim zammı gerçekleşti. Ancak şu var ki siz kaza yapan bir sürücü değilseniz, yani hasarsız bir araca sahip ve dikkatli bir sürücüyseniz sizin trafik sigortası primlerinize yapılan zam yüzde 18.84. Yani hasarlı taşıt sürücülerinin karşılaştığı yüzde 100′ün üstünde artış değil. Burada kurallara uyanlar ve dikkatli olanlar korunmakta. Trafik sigortalarında tarife basamakları var. Bu tarife basamaklarının 1. basamağının dışında kalan diğer tüm basamaklar için prim artışı yüzde 100′ün üzerinde. Ayrıca yapılması planlanan yasal düzenleme ile de yüzde 100 kusurlu olan kişilere tazminat ödemesi yapılmaması planlanıyor. Bu durumda kurallara uymak ve dikkatli bir sürücü olmak bu anlamda çok önem kazanıyor” dedi.

SİGORTA YAPTIRAN SAYISI DÜŞÜYOR

Son zamanlarda bu konu hakkında her gün bir gelişme olduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Özgürel, “Hatta kasko ile trafik sigortalarının birleştirilmesi gündeme geldi. Ancak rakamlara bakacak olursak 2015 yılı Ocak ayında 1 milyon 483 bin 898 yazılan poliçe varken 2016 yılının Ocak ayında düşüş var ve 1 milyon 458 bin 199 adet poliçe yazılmış. Trafiğe çıkan yeni araç sayısı düşünüldüğünde bu sayının çok daha fazla olması beklenirdi. Benzer durum Şubat ayı verilerinde de görünüyor. 2015 yılının Şubat ayında 2 milyon 812 bin 695 adet yazılan poliçe varken 2016 Şubat ayında 29 gün olmasına karşın çok küçük bir artışla 2 milyon 820 bin 314 yazılan poliçe var. Prim miktarları ise 2 kata yakın artmış. Bu Mart ayında da prim miktarı 2 kat artarken yazılan poliçe sayısı 24. günde geçen yılı yakalamış değil” diyerek azalışa dikkat çekti.

‘SEKTÖRDE ZARAR SÜRÜYOR’

Zamlara karşın sektördeki zararın devam ettiğini öne süren Özgürel, “Ocak 2016′da, 1 milyon 458 bin 199 kişi sigorta yaptı ve bu sigortadan elde edilen prim geliri ise 861 milyon 216 bin TL. Yine bu ay içinde yalnızca emniyet güçlerinin müdahale ettiği toplam 30 bin 795 kaza gerçekleşmiş. Bu rakamlara tarafların arasında anlaşarak tutanak tuttuğu kazalar dahil değil” dedi. Sigorta şirketlerinin ve acentelerin bu durumdan şikayetçi olduğunu vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Banu Özgürel, “Bir de bu ürünü satan taraf olan aracıların isyanı var. Yüksek prim nedeniyle satış yapamadıklarını ve primlerin düşmesini istediklerini belirtiyorlar. Ancak yaşanan zarar nedeniyle ekonomik koşullar buna izin vermiyor. Bu işin aktüeryal ve istatistiksel oluru var. Bunlar göz ardı edilirse de ileride bu konuda değil yüzde 100, çok daha fazla zam yapılmak zorunda kalınacak. Her ne kadar yüzde 100 zam gelmiş olsa da trafik sigortası mevcut tablo ve ödenen tazminatlar dikkate alındığında hala ucuz” diye konuştu.

SİGORTASIZLIK ORANLARI

2016 Ocak verilerine göre, sigortasızlık oranı en yüksek olan taşıt yüzde 62.27 ile motosikletler. Traktörlerde oran yüzde 40′ı aşıyor. Otobüste sigortasızlık yüzde 24.18′ken, kamyonda yüzde 20.72. Otomobilde ise oran yüzde 8.99. İllerde sigortasızlık oranında ise ilk 10 değişmiyor. Şanlıurfa, Kars, Afyon, Karaman, Ardahan, Manisa, Niğde, Kilis, Burdur ve Çanakkale ilk 10 ili oluşturuyor. Şanlıurfa’da sigortasızlık oranı yüzde 36.76′ya çıkmış durumda. En fazla sigorta yaptıran iller ise İstanbul, Bingöl ve Trabzon. İstanbul’da araçların yüzde 91.58′i sigortalı, Ankara’da bu rakam 87.28, İzmir’de ise 77.52.

Trafik sigortası yaptıranlar azalıyor
Trafik sigortası yaptıranlar azalıyor

CEVAP VER

Yorumunuzu Girin
Please enter your name here