Trafik sigortasına yüzde 20 zam geliyor

Yarından itibaren zorunlu trafik sigortası yüzde 20 zamlanacak. Böylece İstanbul, Ankara İzmir ve Adana gibi büyük şehirlerde en düşük poliçe 500, en yüksek ise 5 bin TL olacak

Sigorta Acenteleri Derneği’nden (SADER) 10 milyon araç sahibine yeni yıl öncesi kötü haber geldi. Araç sahipleri yarından itibaren zorunlu trafik sigortalarını yüzde 20 zamlı yaptıracak. Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya ve Adana gibi büyükşehirlerde en düşük trafik sigortası poliçesi 500 TL, en yüksek ise 5 bin TL olacak.

SADER Başkanı Kemal Gazioğlu, trafik sigorta poliçe tutarlarında en az yüzde 20 artış olacağını söyledi. Gazioğlu, “Araç sahiplerinin haklı yakınmalarına neden olan yüksek fiyatları ancak Hazine Müsteşarlığı düşürebilir” dedi.

İSTENİRSE YÜZDE 30 DÜŞER

Poliçe tutarlarının artışında önemli rol oynayan “destekten yoksun kalma” ve “kıymet kaybı” konusunda yeni kanuni düzenleme yapılması gerektiğini savunan Gazioğlu şöyle konuştu:
“Hazine Müsteşarlığı trafik sigortası genel şartlarını kanun maddesi olarak çıkarırsa sorun çözülür ve primler en az yüzde 30 düşer. Poliçe tutarlarındaki artıştan biz de memnun değiliz. Kaskoyu geçen zorunlu trafik sigortası yüzünden acente komisyon oranlarımız yüzde 15’lerden yüzde 1-5’lere düştü.”
Gazioğlu, Hazine Müsteşarlığı’nın 27 Ekim 2015’de kamyon, kamyonet, minibüs, otobüs ve taksilere uygulanacak zorunlu mali sorumluluk sigortalarında azami brüt prim tutarları belirlemesinin serbest piyasa koşullarına aykırı olduğunu savundu.

Trafik sigortasına yüzde 20 zam geliyor
Trafik sigortasına yüzde 20 zam geliyor

CEVAP VER

Yorumunuzu Girin
Please enter your name here