Dizel Partikül Filtresi nedir ?

Euro 4 araçların bazılarında, Euro 5 ve Euro 6 araçların tümünde bulunan dizel partikül filtresi (DPF), emisyon standartlarını sağlamak için üretilmiş bir parçadır.

Bu filtre, egzozda ki çevreye zararlı katı partikülleri bünyesinde tutar. Ancak tutulan bu partiküllerin seviyesi zamanla artar ve tıkanma gibi sonuçlara yol açabilir. Basınç sensörleri dizel partikül filtresinde ki kurum tortusunun seviyesini ölçer ve filtrede kritik kurum seviyesi teşhis edildiğinde ve uygun koşullar da oluşmuş ise rejenerasyon işlemi başlar.

Bazı durumlarda araç rejenerasyon işlemini gerçekleştiremez ve kurum seviyesi motorun verimli çalışmasını engelleyecek hale gelir. Bu durumda gösterge ekranında DPF işareti belirebilir. Bu uyarı görüldüğünde araç sabit hızda ve yüksek devirde belirli bir süre kullanılmadır (bknz. Kullanıcı El Kitabı). Otomatik araçlarda ise bu işlem vites kolu manuel konuma alınarak yapılabilir. Aracın yüksek devirde kullanılmaya başlamasıyla motor yönetim sistemi daha fazla yakıt gönderir ve egzoz sıcaklığını arttırır. Egzoz sıcaklığının yaklaşık 600 °C’ye ulaşmasıyla rejenerasyon işlemi başlar ve katı partiküller yakılarak kuruma dönüştürülür. Bazı durumlarda ise bu işlem de bir işe yaramayabilir aracın DPF veya Motor Arıza Lambası sönmez ve araçta güç kaybı yaşanır. Böyle bir durumda araç servise götürülerek arıza tespit cihazı yardımıyla rejenerasyon işlemi yapılmalıdır.

Genel olarak DPF aşağıdaki sebeplerden tıkanır.

Düşük kaliteli yakıt,
Düşük hızda ve dur-kalklı trafikte uzun süreli araç kullanımı,
Aracı rölantide uzun süre çalıştırmak,
Yanlış spesifikasyonda yağ kullanımı.

Yeni çıkan tüm dizel araçlarda bulunan DPF, gerekli önlemlerin alınmaması durumunda rejenerasyon işlemi ile dahi temizlenemeyecek duruma gelebilir ve değişimi gerekebilir.

Fiyatları yüksektir bu yüzden araç alacağınız zaman bu filtrenin kontrolünü de göz ardı etmeyiniz.

Araştırma tarihi 26.07.2020

Volkswagen Golf, Skoda Super b 15.000 TL
Mercedes W205 C Serisi 11.650 TL
Volkswagen Seat Skoda 1.6 TDI 8.500 TL
Peugeot Citroen 1.6 Hdi 3.540 TL

Fiyatlarda farklılık olabilir, burada belirtmek istediğim hiç ucuz değiller..

CEVAP VER

Yorumunuzu Girin
Please enter your name here