Emniyet Kemeri Takılı Olmazsa Hava Yastığı Açılır Mı?

Pek çok otomobilde kaza anında emniyet kemeri takılı olmasa bile hava yastıkları açılmaktadır. Bazı kaza durumlarında hava yastıklarının bazılarının açılmaması ya da hiç birinin açılmaması gibi durumlar yapılan kazanın açısıyla alakalıdır. Yani her kazada kesinlikle hava yastıkları açılacak diye bir şart yoktur.

Gelişen teknoloji ile birlikte özellikle son yıllarda çıkan araçlarda koltuklarda ağırlık sensörleri ya da yolcu kısımları için araçta bulunan bir anahtar yardımı ile açılıp kapatılabilen hava yastığı sistemleri bulunmaktadır. Anahtar ile şoför tarafından kapatılan hava yastıkları her zaman risk yaratmaktadır. Çünkü ne zaman kaza yapacağınız hakkında hiçbir fikriniz olmayacaktır.

Ayrıca Mercedes firması tarafından geliştirilmiş farklı bir hava yastığı sistemi daha var. Sistem ağırlık prensibine göre çalışmaktadır. Hava yastığının açılabilmesi için yolcu emniyet kemerinin düzgün bir şekilde takılması ve koltuk sırt ayarının dike yakın bir şekle sahip olması gerekmektedir.

Tüm bu anlatılanlara baktığımızda emniyet kemeri öncü güvenlik ekipmanıdır ve mutlaka takılması gerekmektedir. Emniyet kemerinin takılı olmadığı bir kazada hava yastığının açılması ölümcül sebeplere neden olabilir. Sadece emniyet kemeri takmakla da kalmayıp araçta doğru pozisyonda oturmakta oluşabilecek kazalarda daha az yara almanıza fayda sağlayacaktır.

CEVAP VER

Yorumunuzu Girin
Please enter your name here