Ön Tekerde Daha Fazla Negatif Kamber :
ilk başta, kamber sorusuna cevap verelim, önde negatif kamber olması arabanın daha az understeer yapmasına neden olur. Bunun sebebi ise ön tekerlerin yanal (lateral) yol tutuşu, lastiğin yerle temas alanının arttığından dolayı daha iyi olmasındandır.

Arabadan arabaya, bu açının maximum yol tutuşu için en fazla kaç derece olacağı değişir. Genel olarak -3.5 (negatif uç buçuk) derecedir.

Önde çok fazla negatif kamber, frenleme yi kötü yönde etkiler, ve de lastiklerin iç tarafının aşırı aşınmasına sebep olur.

Arka Tekerde Daha Fazla Negatif Kamber :
Arkada daha fazla negatif kamber olması arabanın daha az oversteer yapmasına yol açar. Çünkü virajda arabanın arka tekerlerin yanal (lateral) yol tutuşu, lastiğin yerle temas alanının arttığından dolayı daha iyi olmasındandır.

Arabadan arabaya, bu açının maximum yol tutuşu için en fazla kaç derece olacaği değişir. Genel olarak -2.5 (negatif iki buçuk) derecedir.

Arkada çok fazla negatif kamber, arabanın limitinde birden birakması, vede lastiklerin iç tarafının aşırı aşınmasına sebep olur.

Bu iki açıklama diğer başlıktaki tartışmaya bir son koyacaktır umarım. Şimdi sıra geldi çoğu amatörün hata yaptığı noktaya.

Arabanın yerden yüksekliği :

Çoğu amatörün en büyük yaptığı hata arabayı çok fazla indirmektir. Arabanın kollarının açısını bozmadan, süspansiyonun geometrisini bozmadan arabanın alçaltılması gerekir, yoksa aracın yol tutuşu kötü yönde etkilenir. Çoğu araçta kollar vs. gibi şeylerin değişmeden, amortisör ve de yay ile alçaltılması 1.5-2inch (3.81-5.08cm)den fazla olmaması gerekir.

Arabanın aşırı inmesi arabanın limitinde kıpırtılı olması, yani şoförün tepkilerine karşı çok aşırı hassas olması demektir. Bunun dışında herseyi kötü yönde etkiliyebilir, fazla oversteer, fazla understeer dengesi tamamen bozulur.

Şimdi sırada arabayı indirmekte çogu amatörün hiç göz önünde bulundurmadığı ve de bilinçsizce yaptıkları bir büyük hatadan daha bahsedeceğim.

Yayların yaylanma oranları.
Ön yaylarda sertliği arttırmak :

Ön taraftaki yayın sertliğini yükselttikçe araba daha fazla understeer yapar. Bunun nedeni ise, arabanın orantılı ağırlık transferinin öne daha fazla olması (arka taraf sertleştirilmedikçe) ön tekerlerin yol tutuşunun azalmasına yol açar.

Sertlik fazla arttırılırsa aşırı understeer, ve de arabanın önünün zıplamasına yol açar (wheel hop).

Ön yaylarda sertliği azaltmak:
Yukardakinin tam tersi. Daha az understeer olur.

Sertlik fazla azaltılır ise, aşırı oversteer, ve de arabanın süspansiyonun diplenmesine yol açar böylelikle arabanın dibinin çarpmasına yol açar(bottom out).

Arka yayların sertliğini arttırmak :

Arabanın daha fazla oversteer yapmasına yol açar. Bunun nedeni ise, arabanın orantılı ağırlık transferinin arkaya daha fazla olması (on taraf sertleştirilmedikçe) arka tekerlerin yol tutuşunun azalmasına yol açar.

Arka yayların çok sert olması çok tehlikeli bir durumdur, arabanın yan zıplaması (side hop) söz konusu olur, aşırı oversteer ve de kıpırtılı olması, yani şoförün tepkilerine karşı çok aşırı hassas olması demektir.

Arka yayların sertliğini indirmek :
Yukardakinin tam tersi. Daha az oversteer e yol acar.

Arka yayların çok yumuşak olması arabanın understeer yapmasına yol açar, yumuşaklıktan dolayı arka süspansiyon dibine indiği zamanda snap oversteere yol açar. Arabanın sarsılmasına yol açar.

Ön swaybar ların sertliğinin arttırılması:

Daha fazla understeer e yol açar. Sertlik arttikça virajin icinde kalan lastiğin yerden temasının azalmasına yol açar, bu yüzden de ön taraftaki bir lastiğin daha az yol tutmasına ve de understeer e yol açar.

Çok sert olmasi aşırı understeer e sebep olur.
Ön swaybar ların sertliğinin azaltılması :
Daha az understeer e yol açar.

Arka swaybar ların sertliğinin arttırılması :

Daha fazla oversteer e yol açar. Sertlik arttıkça virajin içinde kalan lastiğin yerden temasının azalmasına yol açar, bu yüzden de arka taraftaki bir lastiğin daha az yol tutmasına ve de oversteer e yol açar.

Çok sert olması aşırı oversteer e ve de arkadaki virajin içinde kalan tekerin yerle temasının kesilmesine yol açar.

Arka swaybar ların sertliğinin azaltılması :

Daha az oversteer e yol açar. Aşırı azaltıldığı anda understeer in aşırı oranda artmasına sebep olur.

EN GÜZELİ ORJİNAL ARABADIR..
UNUTMAYIN ORJİNAL OLAN HER ARABA YILLAR GEÇSE BİLE DAHA DEĞERLİ DURUR..

CEVAP VER

Yorumunuzu Girin
Please enter your name here