Mitsubishi GDI Motor teknolojisi

Mitsubishi’nin GDI (Gasoline Direct Injection – Direk Benzin Enjeksiyonu) adını verdiği yeni teknolojiyi kullandığı motorlar Mayıs 1996’dan bu yana üretiliyor.

GDI motorunun yakıt tüketimi ve zararlı egzoz gazı çıkışı % 20 daha düşük ve gücü de % 10 daha yüksektir.

GELİŞTİRME AMAÇLARI: Mitsubishi’nin GDI motoru geliştirilirken kendi sınıfının en iyisi olan yakıt tüketimi (kurşunsuz normal benzine göre en uygun şekilde ayarlanmış olarak) ve normal çalışma devirlerinde daha yüksek güç (daha düz tork eğrisi) elde edilmesi amaçlanmış.

MEKANİK ÖZELLİKLERİ: Düşük yakıt tüketimi ve yüksek güç sağlayan özellikler şunlar:

+ Dik ve Düz Emme Borusu, silindire giden hava akışını kontrol ediyor

+ Eğimli Piston Başı, yanma davranışını kontrol ediyor

+ Yüksek basınçlı Yakıt Pompası, en uygun yalın yanma özelliklerine ulaşmak için yakıtı gerekli yüksek basınçta doğrudan silindirlerin içine püskürtüyor.

+ Yüksek basınçlı, Döndürme Hareketi Sağlayan Enjektörler, püskürtme spreyinin etkili ve verimli bir şekilde küçük parçalara ayrılmasını (atomize olmasını) ve yayılmasını sağlıyor.

GASOLİN DİRECT ENJECTİON (GDI) : Bu sistem Mitsubishi motor ilk olarak, sonrasında Hyundai, Toyota ve artık bir çok firma tarafından kullanılıyor. Şu anın en gelişmiş motor sistemi olduğu biliniyor. Fakat malzemenin ısıya dayanamaması nedeniyle daha fazla geliştirilemiyor. Sistem dizel motorlarını taklit ediyor fakat yakıt olarak benzin kullanılıyor.

Bu motor mpi multi point enjeksiyonun gelişmişi olarak supap arkasına değil de dizel motorlarda olduğu gibi yakıtı direk silindirin içine püskürtüyor. Enjektör basıncı çok yüksek olduğu için içerdeki yakıtın homojenizesi çok kaliteli oluyor bu sayede yanma iyileşiyor ve verim çok yüksek değerlere taşınıyor. Egzoz emisyonları da önemli oranda düşüyor. Çok verimli ve çok ekonomik bir motor tipi.

CEVAP VER

Yorumunuzu Girin
Please enter your name here