Renault’un elektrikli modeli Twizy

Twizy aslında otomobil değil, ruhsatta motosiklet olarak geçiyor. Ancak B sınıfı ve yeni düzenlemeyle verilecek B1 sınıfı ehliyet sahipleri Twizy kullanabilecekler. Ruhsatta motosiklet olarak geçiyor geçmesine ama Twizy motosiklette değil. Genel olarak dört tekerlekli bisiklet ve motosiklere verilen ismiyle Quadrocycle.

Twizy yüzde yüz elektrikli. Twizy’nin ön kısmında bulunan ve 3 metre uzayabilen kablosuyla herhangi bir 220 V prizde 3.5 saatte şarj edebiliyorsunuz. Üstelik bu faturaya yaklaşık 2.5 – 3 TL arası bir rakam olarak yansıyor.

Dolu batarya ile 100 km menziliniz var. Ancak kullanıma göre biraz kısalabiliyor. Trafikte endişe etmenize gerek yok yani frene basınca kendisini çok minik bir miktarda olsa reşarj ediyor. Şu anki şartlarda 2.5 – 3 tl ile 100 km mesafe gidebilmesi ve bunu çevreyi hiç kirletmeden yapabilmesi de çok güzel.

Twizy otomatik gösterge ekranında kalan menzilinizi görebiliyorsunuz. Ekranda birde sürüşe hazır olduğunu gösteren ‘GO’ uyarısının yanıyor olması gerekiyor. Araç çalışırken hiç ses çıkarmadığı için gitmeye hazır olduğunuzu buradan anlıyorsunuz. Direksiyonun iki yanında biri kilitli olan torpido gözleri bulunuyor.

Twizy 2 kişilik yani sürüşlerinizi bir misafirinizle paylaşabilirsiniz. Önlü arkalı bir oturma düzeni var, arkada ve önde emniyet kemeri var ayrıca önde sürücü için airbag bulunuyor.

Twizy kapılarını kelebek kanadı şeklinde yukarıya doğru açıliyor. Araçta cam yok ama dilerseniz esnek plastikten yapılmış 5 dakikada takılıp çıkarılabilen pencere sayesinde yağmur ve rüzgardan korunabilirsiniz.

Twizy’ de 17 beygir güç üreten elektrikli motor bulunuyor, otomatik vitesli Twizy maksimum 80 km hıza ulaşıyor. Bu şekilde 100 km menzile sahip olan Twizy 0 dan 45 km hıza 6.1 saniyede ulaşıyor. Twizy metalik boya, Bluetooth audio kit,renkli kişiselleştirme ve renkli 13” jantlar dahil 14.400 euro.

Twizy kullanacaksanız aşırı ilgiyi göze almanız gerekecek. Trafikte sizi gören herkes gülümseyecektir, daha önce neden trafikte strese girdiğinizi şaşkınlıkla sorgulayabilirsiniz.Tüm sürücülerin aslında ne kadar mutlu göründüğünü düşüneceksiniz.

Twizy, Şehir içinde ve tatil yörelerinde, kış şartları dışında kullanılabilecek en eğlenceli ve çevreci alternatif araç.

CEVAP VER

Yorumunuzu Girin
Please enter your name here